Jest już 01 grudnia 2021 r. – start „Tech for arts”. Witaj w miejscu, gdzie dochodzi do synergii techniki i sztuki. O czym jest ta strona i czy jest dla Ciebie? Czy pomogę Twojej artystycznej duszy?
Nazywam się Andrzej Zińczuk i stworzyłem ten portal w celu rozpropagowania wiedzy technicznej, która jest bezpośrednio powiązana z rzemiosłami artystycznymi, designem oraz wszelkimi działaniami kreującymi namacalne wizje twórców. Liczę, iż moje doświadczenie oraz znajomość tematu przysłużą się użytkownikom „Tech for arts”. Jako autor tej strony będę starał się rzetelnie przekazywać informację oraz zachowam otwartość na uwagi czytelników.

Muszę zaznaczyć, iż korelacja techniki ze sztuką jest kierunkiem interdyscyplinarnym. Przy tak rozległej kwestii jestem jedynie adeptem, który miał możliwość doświadczyć różnych prac artystycznych. Choć osiągnięcie mistrzostwa jednocześnie w każdej z dziedzin wytwórczych jest niemożliwe, to będę starał się każdą z nich zgłębić i kompleksowo przedstawić. Być może uda mi się kogoś zarazić pragnieniem realizacji własnych wizji artystycznych. Kto wie, może dzięki moim działaniom to właśnie Ty wejdziesz na ścieżkę mistrzostwa konkretnej techniki wytwórczej? Jeśli tak by się stało, to cała praca, jaką włożę w prowadzenie tej strony, okaże się sukcesem.
Plany „Tech for arts”
Czas jednak bym przedstawił plany redakcyjne, by każdy kto to czyta, mógł samodzielnie stwierdzić czy poświęcenie swego cennego czasu na „Tech for arts” jest w ogóle coś warte. Jeszcze przed rokiem 2021 przeprowadziłem wiele własnych projektów badawczych pod kątem stosowania różnych procesów technicznych do tworzenia dóbr artystycznych. Zatem na czytelników czekają już takie tematy jak np.:
- Odlewnictwo różnych materiałów inżynierskich w domowym zaciszu.
- Podstawy wykonywania dóbr jubilerskich.
- Sztuka tworzenia niepowtarzalnych budowli z cegły nietynkowanej.
- Przykłady technik nowoczesnego kowalstwa.
… i wiele więcej.
Jednakże, zanim wszystkie one wzbogacą pulę wpisów, zamierzam zacząć od podstaw. Moje doświadczenie trenerskie i nauczycielskie pozwala mi stwierdzić, iż „wypływanie na głęboką wodę bez podstaw pływania” mija się z celem. Dlatego poprzez pierwsze wpisy na stronie nauczę Cię podstaw, natomiast w kolejnych powoli będę zagłębiać Cię w konkretne tematy wytwórstwa. Chcę by każdy czytelnik po danej partii wiadomości sam mógł sami tworzyć swoje dzieła, jednocześnie rozumiejąc całkowicie czynności, które wykonuje.
Pierwsze tygodnie „Tech for arts” to wpisy wprowadzające w świat materiałów konstrukcyjnych oraz technik ich przetwórstwa. Spokojnie, to w końcu strona, gdzie popularyzuje się naukę poprzez doświadczenie, zatem początki to nie tylko sucha wiedza teoretyczna. Z powodu okresu zimowego przygotowuję dodatkowe publikacje, które zapewnią czytelnikom praktyczne wyzwania twórcze w domowym zaciszu. Zatem bez specjalistycznego sprzętu, mając do dyspozycji to co znajduje się w domu, każdy będzie mógł spróbować wytwarzać różne „dzieła”.
Jak natomiast przedstawia się długoterminowa wizja przyszłości „Tech for arts”? W roku 2022 planowane jest:
- Zaistnienie na pozostałych Social Mediach, tak by każdy w wygodny dla siebie sposób mógł śledzić „Tech for arts”.
- Publikacja pierwszych nagrań audio i video dotyczących tematyki strony.
- Stworzenie miejsca spotkań dla osób zafascynowanych technicznymi aspektami kreacji dzieł artystycznych i wzornictwem.
- Powołanie do życia anglojęzycznej wersji „Tech for arts” w celu umożliwienia w przyszłości wszystkim czytelnikom wspólnej wymiany wiedzy oraz doświadczeń bez względu na kraj pochodzenia.

Czytelnicy
Jak wspominam w zakładce o stronie, każdy czytelnik nigdy nie będzie musiał płacić za wiadomości publikowane na „Tech for arts”. Strona została stworzona w celu dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a nie zbędnego pochłaniania czyjegoś czasu lub pieniędzy. Zarówno „przejezdni”, stali odwiedzający oraz subskrybenci otrzymają dużą dawkę informacji okraszonych przemyśleniami, wynikami analiz własnych i różnych mistrzów fachu. Ponadto wszyscy dostaną dodatkowe materiały powiązane z wpisami – pliki, nagrania multimedialne, a także inne bonusy. W przyszłości przewidywane są także różne konkursy (z nagrodami) oraz umożliwienie czytelnikom publikowania własnych dzieł. Jako autor wychodzę z założenia, iż głównym powodem istnienia „Tech for arts” jest wsparcie ludzi twórczych. Zatem każda osoba odwiedzająca portal zawsze może zwrócić się do mnie o pomoc lub przesłać mi swoje konstruktywne uwagi. Żadna wiadomość nie zostanie pomięta.
Co daje subskrypcja? Każdy kto zapisze się na newsletter będzie miał dostęp do:
- Newsów ze Świata, dotyczących rzemieślnictwa artystycznego, nowych (często prototypowych) technologii wytwórczych oraz designu.
- Udziału w dodatkowych projektach realizowanych przez moją osobę (np. zamknięte konkursy, szkolenia, testowanie i ocenianie produktów).
- Promocji na produkty, kursy i imprezy tematyczne.
- Informacji o planach redakcyjnych „Tech for arts”.
Co mogę powiedzieć więcej? Imam się nadziei, iż „Tech for arts” okaże się dla kogoś przydatne. Razem z takimi osobami chciałbym kultywować to co jest najwspanialsze w ludzkiej cywilizacji – tworzenie ponadczasowych tworów zachwycających swym kunsztem.
Jeśli jednak czytając ten wpis masz jakieś pytania lub uwagi, to zapraszam do zamieszczenia ich na dole w komentarzu. Chętnie na nie odpowiem.
Pozdrawiam
Andrzej Zińczuk

Tego mi brakowało w Internecie. Zapowiada się interesująco 🙂 Czekam na pierwszego merytorycznego posta. Pozdrawiam.